Littelfuse LA055URD32TTI1600
LA055URD32TTI1600 picture photo
Mfg. Part Number
LA055URD32TTI1600
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 1600A 550VAC
Datasheet Download
LA055URD32TTI1600.pdf
Availability of LA055URD32TTI1600
QUANTITY
LA055URD32TTI1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA055URD32TTI1600
Internal Part NumberEIS-LA055URD32TTI1600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated550VAC
Current1.6kA
Package / CaseRectangular
Size / Dimension1.992" L x 2.374" W x 2.638" H (50.60mm x 60.30mm x 67.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t870
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA055URD32TTI1600
Related LinksLA055URD, LA055URD32TTI1600 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA055URD32TTI1600 Details Description
Related parts for LA055URD32TTI1600
JUMPER-H1507TR/A2015R/H1507TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 7/8" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf