Littelfuse LA070URD30LI0250
LA070URD30LI0250 picture photo
Mfg. Part Number
LA070URD30LI0250
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 700VAC
Datasheet Download
LA070URD30LI0250.pdf
Availability of LA070URD30LI0250
QUANTITY
LA070URD30LI0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA070URD30LI0250
Internal Part NumberEIS-LA070URD30LI0250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC
Current250A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension5.850" L x 1.575" W x 1.575" H (148.60mm x 40.00mm x 40.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t5.8
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA070URD30LI0250
Related LinksLA070URD, LA070URD30LI0250 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA070URD30LI0250 Details Description
Related parts for LA070URD30LI0250
RES SMD 9.53KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER DUAL LP 28LGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 700MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
34 MODIV DR ASSY, HSG & LATCH datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf