Littelfuse LA070URD30LI0250
LA070URD30LI0250 picture photo
Mfg. Part Number
LA070URD30LI0250
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 700VAC
Datasheet Download
LA070URD30LI0250.pdf
Availability of LA070URD30LI0250
QUANTITY
LA070URD30LI0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA070URD30LI0250
Internal Part NumberEIS-LA070URD30LI0250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC
Current250A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension5.850" L x 1.575" W x 1.575" H (148.60mm x 40.00mm x 40.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t5.8
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA070URD30LI0250
Related LinksLA070URD, LA070URD30LI0250 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA070URD30LI0250 Details Description
Related parts for LA070URD30LI0250
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES MO 1W 220 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
TOOL INSERTION/REMOVAL 20 GA datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SIGNAL RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
TRIAC DRIVER SMD ZERO-CROSSING datasheet.pdf
22UF 200V 10X16 datasheet.pdf