Littelfuse LA070URD33KI0500
LA070URD33KI0500 picture photo
Mfg. Part Number
LA070URD33KI0500
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 700VAC
Datasheet Download
LA070URD33KI0500.pdf
Availability of LA070URD33KI0500
QUANTITY
LA070URD33KI0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA070URD33KI0500
Internal Part NumberEIS-LA070URD33KI0500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC
Current500A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension1.874" L x 2.933" W x 3.169" H (47.60mm x 74.50mm x 80.50mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t19
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA070URD33KI0500
Related LinksLA070URD, LA070URD33KI0500 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA070URD33KI0500 Details Description
Related parts for LA070URD33KI0500
VARISTOR 39V 100A 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW 1005 datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf