Littelfuse LA120URD72TTI0800
LA120URD72TTI0800 picture photo
Mfg. Part Number
LA120URD72TTI0800
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 1200VAC
Datasheet Download
LA120URD72TTI0800.pdf
Availability of LA120URD72TTI0800
QUANTITY
LA120URD72TTI0800 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA120URD72TTI0800
Internal Part NumberEIS-LA120URD72TTI0800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1200VAC (1.2kV)
Current800A
Package / CaseRectangular
Size / Dimension2.913" L x 2.362" W x 2.560" H (74.00mm x 60.00mm x 65.03mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t215
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA120URD72TTI0800
Related LinksLA120URD, LA120URD72TTI0800 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA120URD72TTI0800 Details Description
Related parts for LA120URD72TTI0800
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 64EASYBGA datasheet.pdf
CONN CONTACT MINI COAX PIN datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 3/8 BK 225' datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IGBT 600V 200A SOT-227 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM DO220AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf