Littelfuse LA130URD73TTI0550
LA130URD73TTI0550 picture photo
Mfg. Part Number
LA130URD73TTI0550
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 1300VAC
Datasheet Download
LA130URD73TTI0550.pdf
Availability of LA130URD73TTI0550
QUANTITY
LA130URD73TTI0550 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA130URD73TTI0550
Internal Part NumberEIS-LA130URD73TTI0550
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1300VAC (1.3kV)
Current550A
Package / CaseRectangular
Size / Dimension2.913" L x 2.933" W x 3.131" H (74.00mm x 74.50mm x 79.53mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t57
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA130URD73TTI0550
Related LinksLA130URD, LA130URD73TTI0550 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA130URD73TTI0550 Details Description
Related parts for LA130URD73TTI0550
FUSE BRD MNT 100MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
NOISE FILTER COM 200 OHM 5V 0603 datasheet.pdf
CROWN SKT #8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 19A OUT datasheet.pdf