Littelfuse LA15QS10004TI
LA15QS10004TI picture photo
Mfg. Part Number
LA15QS10004TI
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 1000A 150VAC
Datasheet Download
LA15QS10004TI.pdf
Availability of LA15QS10004TI
QUANTITY
LA15QS10004TI Order Process
Ship out your order
Specifications of LA15QS10004TI
Internal Part NumberEIS-LA15QS10004TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA15QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated150VAC, 150VDC
Current1kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.500" Dia x 1.1250" L (38.10mm x 31.80mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA15QS10004TI
Related LinksLA15QS, LA15QS10004TI Datasheet, Littelfuse Distributor
LA15QS10004TI Details Description
Related parts for LA15QS10004TI
096 EURO TYPE C RECEPT AP ASSY datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SIDAC 120-138V 1A DO214 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf