Littelfuse LA15QS2504
LA15QS2504 picture photo
Mfg. Part Number
LA15QS2504
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 150VAC
Datasheet Download
LA15QS2504.pdf
Availability of LA15QS2504
QUANTITY
LA15QS2504 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA15QS2504
Internal Part NumberEIS-LA15QS2504
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated150VAC, 150VDC
Current250A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.130" Dia x 1.161" L (28.70mm x 29.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA15QS2504
Related LinksLA15Q, LA15QS2504 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA15QS2504 Details Description
Related parts for LA15QS2504
VARISTOR 6V 50A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 300MSPS 48TQFP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC STANDARD +/-30% datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf