Littelfuse LA15QS302
LA15QS302 picture photo
Mfg. Part Number
LA15QS302
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 30A 150VAC
Datasheet Download
LA15QS302.pdf
Availability of LA15QS302
QUANTITY
LA15QS302 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA15QS302
Internal Part NumberEIS-LA15QS302
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA15QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated150VAC, 150VDC
Current30A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA15QS302
Related LinksLA15, LA15QS302 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA15QS302 Details Description
Related parts for LA15QS302
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
HVIC DRVR HB 600V 2A 16-SOP datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-SUB 4-INDENT CRIMPER 26-20AWG datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf