Littelfuse LA60X1500128
LA60X1500128 picture photo
Mfg. Part Number
LA60X1500128
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 1500A 600VAC
Datasheet Download
LA60X1500128.pdf
Availability of LA60X1500128
QUANTITY
LA60X1500128 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA60X1500128
Internal Part NumberEIS-LA60X1500128
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA60X
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current1.5kA
Package / CaseHockey Puck
Size / Dimension4.488" Dia x 4.016" L (114.00mm x 102.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA60X1500128
Related LinksLA60X1, LA60X1500128 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA60X1500128 Details Description
Related parts for LA60X1500128
CAP FILM 1.5UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 220W TO3PN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SER 1M 30TSSOP datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
APPL,STD,DUAL 9SMPR055F K datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf