Littelfuse LA70Q1004
LA70Q1004 picture photo
Mfg. Part Number
LA70Q1004
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 100A
Datasheet Download
LA70Q1004.pdf
Availability of LA70Q1004
QUANTITY
LA70Q1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA70Q1004
Internal Part NumberEIS-LA70Q1004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA70Q
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC, 650VDC
Current100A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.220" Dia x 2.874" L (31.00mm x 73.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA70Q1004
Related LinksLA70, LA70Q1004 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA70Q1004 Details Description
Related parts for LA70Q1004
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W SOT89 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK NEMA 4-18AWG datasheet.pdf
POWER CABLE 20M datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
2 BOLT CONN BRONZE 250 350 KCMI datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC datasheet.pdf