Nichicon LAK2D470MELZ20
LAK2D470MELZ20 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2D470MELZ20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAK2D470MELZ20.pdf
Availability of LAK2D470MELZ20
QUANTITY
LAK2D470MELZ20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2D470MELZ20
Internal Part NumberEIS-LAK2D470MELZ20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2D470MELZ20
Related LinksLAK2D47, LAK2D470MELZ20 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2D470MELZ20 Details Description
Related parts for LAK2D470MELZ20
IDC CABLE- AKN14A/ AE14M / AKN14 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.575V SOT143 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.43" datasheet.pdf
TOWER SYSTEM MODULE K70F120M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
170E LEVER ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SNPPR HOSE CLAMP MAX 1.6'' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf