Nichicon LAK2D561MELA40
LAK2D561MELA40 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2D561MELA40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAK2D561MELA40.pdf
Availability of LAK2D561MELA40
QUANTITY
LAK2D561MELA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2D561MELA40
Internal Part NumberEIS-LAK2D561MELA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2D561MELA40
Related LinksLAK2D56, LAK2D561MELA40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2D561MELA40 Details Description
Related parts for LAK2D561MELA40
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT HOUSING 9POS datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 20.07MM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf