Nichicon LAK2D561MELC25
LAK2D561MELC25 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2D561MELC25
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAK2D561MELC25.pdf
Availability of LAK2D561MELC25
QUANTITY
LAK2D561MELC25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2D561MELC25
Internal Part NumberEIS-LAK2D561MELC25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2D561MELC25
Related LinksLAK2D56, LAK2D561MELC25 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2D561MELC25 Details Description
Related parts for LAK2D561MELC25
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 70A TO-218X datasheet.pdf
CONN HDR 14POS VERT 2MM BLUE T/H datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 2POS 3MM IDC datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf