Nichicon LAK2D821MELC35
LAK2D821MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2D821MELC35
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAK2D821MELC35.pdf
Availability of LAK2D821MELC35
QUANTITY
LAK2D821MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2D821MELC35
Internal Part NumberEIS-LAK2D821MELC35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2D821MELC35
Related LinksLAK2D82, LAK2D821MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2D821MELC35 Details Description
Related parts for LAK2D821MELC35
THUMB SCREW KNOB 6-32 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 520 MOHM TH datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BEAM GRABBER datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf