Nichicon LAK2G101MELA30
LAK2G101MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2G101MELA30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAK2G101MELA30.pdf
Availability of LAK2G101MELA30
QUANTITY
LAK2G101MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2G101MELA30
Internal Part NumberEIS-LAK2G101MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2G101MELA30
Related LinksLAK2G10, LAK2G101MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2G101MELA30 Details Description
Related parts for LAK2G101MELA30
SWITCH GOLD SEALED 10 SEC 50V datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.40" CA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA INT B/T datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf