Nichicon LAK2G680MELA25
LAK2G680MELA25 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2G680MELA25
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAK2G680MELA25.pdf
Availability of LAK2G680MELA25
QUANTITY
LAK2G680MELA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2G680MELA25
Internal Part NumberEIS-LAK2G680MELA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2G680MELA25
Related LinksLAK2G68, LAK2G680MELA25 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2G680MELA25 Details Description
Related parts for LAK2G680MELA25
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE SCSI 5-DRIVE ULTRA2 59" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW SCKT M3 AMPLIMITE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
60 PPR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf