Nichicon LAK2G680MELB20
LAK2G680MELB20 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2G680MELB20
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAK2G680MELB20.pdf
Availability of LAK2G680MELB20
QUANTITY
LAK2G680MELB20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2G680MELB20
Internal Part NumberEIS-LAK2G680MELB20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2G680MELB20
Related LinksLAK2G68, LAK2G680MELB20 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2G680MELB20 Details Description
Related parts for LAK2G680MELB20
SCR SENS 200V 6A TO-202 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL OUT 14SOIC datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.98A 150 MOHM datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 L.104 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf