E-Switch LAKOAV11CGRN
LAKOAV11CGRN picture photo
Mfg. Part Number
LAKOAV11CGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
LAKOAV11CGRN.pdf
Availability of LAKOAV11CGRN
QUANTITY
LAKOAV11CGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of LAKOAV11CGRN
Internal Part NumberEIS-LAKOAV11CGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLA
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAKOAV11CGRN
Related LinksLAKOAV, LAKOAV11CGRN Datasheet, E-Switch Distributor
LAKOAV11CGRN Details Description
Related parts for LAKOAV11CGRN
IDC CABLE - MKR60K/MC60F/MCS60K datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.3407 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf