E-Switch LAKOAV11HGRNGRN
LAKOAV11HGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
LAKOAV11HGRNGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
LAKOAV11HGRNGRN.pdf
Availability of LAKOAV11HGRNGRN
QUANTITY
LAKOAV11HGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of LAKOAV11HGRNGRN
Internal Part NumberEIS-LAKOAV11HGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLA
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAKOAV11HGRNGRN
Related LinksLAKOAV1, LAKOAV11HGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
LAKOAV11HGRNGRN Details Description
Related parts for LAKOAV11HGRNGRN
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM SOT666 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 160 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.59 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf