Nichicon LAKW6121MELB30
LAKW6121MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LAKW6121MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LAKW6121MELB30.pdf
Availability of LAKW6121MELB30
QUANTITY
LAKW6121MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAKW6121MELB30
Internal Part NumberEIS-LAKW6121MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAKW6121MELB30
Related LinksLAKW612, LAKW6121MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAKW6121MELB30 Details Description
Related parts for LAKW6121MELB30
CAP ALUM 300UF 400V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 10A 5V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 16POS datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL N-INVERT 8XSON datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 122.809K OHM 3/4W 2512 datasheet.pdf
HDMI MACRO RA UP ADAPTER M/F 6' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf