Nichicon LAKW6121MELB30
LAKW6121MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LAKW6121MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LAKW6121MELB30.pdf
Availability of LAKW6121MELB30
QUANTITY
LAKW6121MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAKW6121MELB30
Internal Part NumberEIS-LAKW6121MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAKW6121MELB30
Related LinksLAKW612, LAKW6121MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAKW6121MELB30 Details Description
Related parts for LAKW6121MELB30
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LO SIDE 8DIP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 160A DO205AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
IC XPHASE3 CTLR 20-MLPQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
ZACK STRIP PRINTED HORIZON datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf