Taiyo Yuden LAL02VD100K
LAL02VD100K picture photo
Mfg. Part Number
LAL02VD100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 160MA 2.5 OHM TH
Datasheet Download
LAL02VD100K.pdf
Availability of LAL02VD100K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL02VD100K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL02VD100K
Internal Part NumberEIS-LAL02VD100K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant24MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL02VD100K
Related LinksLAL02, LAL02VD100K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL02VD100K Details Description
Related parts for LAL02VD100K
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC PROM REPROGR 4MB 44-VQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 20.96MM datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf