Taiyo Yuden LAL02VD101K
LAL02VD101K picture photo
Mfg. Part Number
LAL02VD101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 44MA 12 OHM TH
Datasheet Download
LAL02VD101K.pdf
Availability of LAL02VD101K
QUANTITY
LAL02VD101K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL02VD101K
Internal Part NumberEIS-LAL02VD101K
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating44mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL02VD101K
Related LinksLAL02, LAL02VD101K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL02VD101K Details Description
Related parts for LAL02VD101K
COMMON MODE CHOKE 22000UH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SENS 3000PSI 22MM M20-1.5 6G 5V datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf