Taiyo Yuden LAL03VB181K
LAL03VB181K picture photo
Mfg. Part Number
LAL03VB181K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 80MA 16 OHM TH
Datasheet Download
LAL03VB181K.pdf
Availability of LAL03VB181K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL03VB181K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL03VB181K
Internal Part NumberEIS-LAL03VB181K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL03VB181K
Related LinksLAL03, LAL03VB181K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL03VB181K Details Description
Related parts for LAL03VB181K
CONN JACKSCREW LONG-LONG FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG EMI 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 72MM datasheet.pdf