Taiyo Yuden LAL04SK270K
LAL04SK270K picture photo
Mfg. Part Number
LAL04SK270K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH
Datasheet Download
LAL04SK270K.pdf
Availability of LAL04SK270K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL04SK270K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL04SK270K
Internal Part NumberEIS-LAL04SK270K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)940 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.2MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL04SK270K
Related LinksLAL04, LAL04SK270K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL04SK270K Details Description
Related parts for LAL04SK270K
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR24B/AE24M/APR24B datasheet.pdf
INTERFACE CBL IDC MALE 10POS datasheet.pdf
IC MPU LV 1.80V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 85.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf
AC CURRENT SENSOR 15A MAX datasheet.pdf