Taiyo Yuden LAL04TB1R8M
LAL04TB1R8M picture photo
Mfg. Part Number
LAL04TB1R8M
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 790MA 250 MOHM
Datasheet Download
LAL04TB1R8M.pdf
Availability of LAL04TB1R8M
QUANTITY
LAL04TB1R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL04TB1R8M
Internal Part NumberEIS-LAL04TB1R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesLA
PackagingTape & Box (TB)
Type-
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant121MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL04TB1R8M
Related LinksLAL04, LAL04TB1R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL04TB1R8M Details Description
Related parts for LAL04TB1R8M
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12 POS NONSHRT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 470MA 828 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf