Taiyo Yuden LAN02TA1R2J
LAN02TA1R2J picture photo
Mfg. Part Number
LAN02TA1R2J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 480MA 350 MOHM
Datasheet Download
LAN02TA1R2J.pdf
Availability of LAN02TA1R2J
QUANTITY
LAN02TA1R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of LAN02TA1R2J
Internal Part NumberEIS-LAN02TA1R2J
Standard Package2,000
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant210MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.142" L (2.40mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAN02TA1R2J
Related LinksLAN02, LAN02TA1R2J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAN02TA1R2J Details Description
Related parts for LAN02TA1R2J
RES SMD 95.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 21/32" 1.06" datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.23A 110 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INSERT MALE 25POS CRIMP datasheet.pdf
RES 806K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.4KV DO205AB datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 140MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf