Taiyo Yuden LAN02TA2R7J
LAN02TA2R7J picture photo
Mfg. Part Number
LAN02TA2R7J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 390MA 520 MOHM
Datasheet Download
LAN02TA2R7J.pdf
Availability of LAN02TA2R7J
QUANTITY
LAN02TA2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of LAN02TA2R7J
Internal Part NumberEIS-LAN02TA2R7J
Standard Package2,000
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.142" L (2.40mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAN02TA2R7J
Related LinksLAN02, LAN02TA2R7J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAN02TA2R7J Details Description
Related parts for LAN02TA2R7J
CONN RECEPT PIN .315" datasheet.pdf
POWER STRIP 17.5" 15A 4OUT 6' datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PC BOARD IBM PC XT 4.2X13.25 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf