Elna America LAO-80V472MS57PX#B
LAO-80V472MS57PX#B picture photo
Mfg. Part Number
LAO-80V472MS57PX#B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LAO-80V472MS57PX#B.pdf
Availability of LAO-80V472MS57PX#B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAO-80V472MS57PX#B Order Process
Ship out your order
Specifications of LAO-80V472MS57PX#B
Internal Part NumberEIS-LAO-80V472MS57PX#B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLAO
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAO-80V472MS57PX#B
Related LinksLAO-80V47, LAO-80V472MS57PX#B Datasheet, Elna America Distributor
LAO-80V472MS57PX#B Details Description
Related parts for LAO-80V472MS57PX#B
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.9KHZ 42MM FLANGE datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
ACCY TOUCHPANEL PLASTIC PEN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.6V O-D SC70-5 datasheet.pdf