Taiyo Yuden LAP02KR470K
LAP02KR470K picture photo
Mfg. Part Number
LAP02KR470K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 70MA 5.8 OHM TH
Datasheet Download
LAP02KR470K.pdf
Availability of LAP02KR470K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAP02KR470K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAP02KR470K
Internal Part NumberEIS-LAP02KR470K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAP02KR470K
Related LinksLAP02, LAP02KR470K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAP02KR470K Details Description
Related parts for LAP02KR470K
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
KIT PLUG AND PLAY 868/915MHZ datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG PURPLE datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf