Nichicon LAQ2D471MELA30
LAQ2D471MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LAQ2D471MELA30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAQ2D471MELA30.pdf
Availability of LAQ2D471MELA30
QUANTITY
LAQ2D471MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAQ2D471MELA30
Internal Part NumberEIS-LAQ2D471MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAQ2D471MELA30
Related LinksLAQ2D47, LAQ2D471MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAQ2D471MELA30 Details Description
Related parts for LAQ2D471MELA30
MOSFET N-CH 75V 120A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO220F datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG CCR 50V 10MA SOD123 datasheet.pdf