Nichicon LAQ2P331MELA30
LAQ2P331MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LAQ2P331MELA30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LAQ2P331MELA30.pdf
Availability of LAQ2P331MELA30
QUANTITY
LAQ2P331MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAQ2P331MELA30
Internal Part NumberEIS-LAQ2P331MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAQ2P331MELA30
Related LinksLAQ2P33, LAQ2P331MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAQ2P331MELA30 Details Description
Related parts for LAQ2P331MELA30
IDC CABLE - MKR24A/MC24M/MKR24A datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
IC INVERTER 5TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf