Nichicon LAQ2P331MELC25
LAQ2P331MELC25 picture photo
Mfg. Part Number
LAQ2P331MELC25
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LAQ2P331MELC25.pdf
Availability of LAQ2P331MELC25
QUANTITY
LAQ2P331MELC25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAQ2P331MELC25
Internal Part NumberEIS-LAQ2P331MELC25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAQ2P331MELC25
Related LinksLAQ2P33, LAQ2P331MELC25 Datasheet, Nichicon Distributor
LAQ2P331MELC25 Details Description
Related parts for LAQ2P331MELC25
SLEEVE EXP FR BLK 0.50" (12.7MM) datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 4.63V 8-UDFN datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W datasheet.pdf