Nichicon LAR2E122MELC40
LAR2E122MELC40 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2E122MELC40
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LAR2E122MELC40.pdf
Availability of LAR2E122MELC40
QUANTITY
LAR2E122MELC40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2E122MELC40
Internal Part NumberEIS-LAR2E122MELC40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2E122MELC40
Related LinksLAR2E12, LAR2E122MELC40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2E122MELC40 Details Description
Related parts for LAR2E122MELC40
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC MCU USB 64K FLASH 32VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II MODULE, TP-T datasheet.pdf
OSC MEMS 161.133MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO214AA datasheet.pdf