Nichicon LAR2E471MELZ40
LAR2E471MELZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2E471MELZ40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LAR2E471MELZ40.pdf
Availability of LAR2E471MELZ40
QUANTITY
LAR2E471MELZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2E471MELZ40
Internal Part NumberEIS-LAR2E471MELZ40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2E471MELZ40
Related LinksLAR2E47, LAR2E471MELZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2E471MELZ40 Details Description
Related parts for LAR2E471MELZ40
CONN RECEPT BOX MNT 6POS W/PINS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6MICROPAK datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS R/A 3.0MM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.1A 185 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
N CRIMP PLUG FOR RG 142 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf