Nichicon LAR2G391MELB40
LAR2G391MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2G391MELB40
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAR2G391MELB40.pdf
Availability of LAR2G391MELB40
QUANTITY
LAR2G391MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2G391MELB40
Internal Part NumberEIS-LAR2G391MELB40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2G391MELB40
Related LinksLAR2G39, LAR2G391MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2G391MELB40 Details Description
Related parts for LAR2G391MELB40
RES 20.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MPC5606S MCU datasheet.pdf
CAP CER 8000PF 15KV R230 DISK datasheet.pdf
RES 142 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
UNIVERSAL POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf