Nichicon LAR2W121MELA30
LAR2W121MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2W121MELA30
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LAR2W121MELA30.pdf
Availability of LAR2W121MELA30
QUANTITY
LAR2W121MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2W121MELA30
Internal Part NumberEIS-LAR2W121MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2W121MELA30
Related LinksLAR2W12, LAR2W121MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2W121MELA30 Details Description
Related parts for LAR2W121MELA30
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SET SCREW SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
P&S 3P4W 30A/3P 480V CON.SPLPF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
470UF 75V 20X68 105C AXI datasheet.pdf