Nichicon LAR2W331MELC35
LAR2W331MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2W331MELC35
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LAR2W331MELC35.pdf
Availability of LAR2W331MELC35
QUANTITY
LAR2W331MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2W331MELC35
Internal Part NumberEIS-LAR2W331MELC35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2W331MELC35
Related LinksLAR2W33, LAR2W331MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2W331MELC35 Details Description
Related parts for LAR2W331MELC35
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A GP20 datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 27POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf