E-Switch LASEEU34KYELYEL
LASEEU34KYELYEL picture photo
Mfg. Part Number
LASEEU34KYELYEL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V
Datasheet Download
LASEEU34KYELYEL.pdf
Availability of LASEEU34KYELYEL
QUANTITY
LASEEU34KYELYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of LASEEU34KYELYEL
Internal Part NumberEIS-LASEEU34KYELYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLA
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 30.50mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LASEEU34KYELYEL
Related LinksLASEEU3, LASEEU34KYELYEL Datasheet, E-Switch Distributor
LASEEU34KYELYEL Details Description
Related parts for LASEEU34KYELYEL
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
A4 MQ 200W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP QUAD 3.5MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 14.74560MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf