E-Switch LASOAV12KGRNGRN
LASOAV12KGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
LASOAV12KGRNGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
LASOAV12KGRNGRN.pdf
Availability of LASOAV12KGRNGRN
QUANTITY
LASOAV12KGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of LASOAV12KGRNGRN
Internal Part NumberEIS-LASOAV12KGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelLASxxV12xGRNGRN.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLA
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LASOAV12KGRNGRN
Related LinksLASOAV1, LASOAV12KGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
LASOAV12KGRNGRN Details Description
Related parts for LASOAV12KGRNGRN
CONN SOCKET 60POS IDC DL POL datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
103SR MAG OPERATED CYL HALL SW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 5CKT datasheet.pdf