OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB picture photo
Mfg. Part Number
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMB/BL/GRN DIFF 4PLCC SMD
Datasheet Download
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB.pdf
Availability of LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB Order Process
Ship out your order
Specifications of LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Internal Part NumberEIS-LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Mar/2010
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorAmber, Blue, Green
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating315mcd Amber, 125.5mcd Blue, 495mcd Green
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Amber, 3.6V Blue, 3.5V Green
Current - Test20mA Amber, 20mA Blue, 20mA Green
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant617nm Amber, 470nm Blue, 528nm Green
Wavelength - Peak628nm Amber, 465nm Blue, 523nm Green
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB Details Description
Related parts for LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK KYNAR 3/16" X 4' datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" NATURL datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 128K 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
SATA 15P PWR CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf