OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB picture photo
Mfg. Part Number
LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMB/BL/GRN DIFF 4PLCC SMD
Datasheet Download
LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB.pdf
Availability of LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB Order Process
Ship out your order
Specifications of LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
Internal Part NumberEIS-LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Mar/2010
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorAmber, Blue, Green
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating196mcd Amber, 168mcd Blue, 540mcd Green
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Amber, 3.6V Blue, 3.5V Green
Current - Test20mA Amber, 20mA Blue, 20mA Green
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant617nm Amber, 470nm Blue, 528nm Green
Wavelength - Peak622nm Amber, 465nm Blue, 523nm Green
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB Details Description
Related parts for LATBT66C-RS-1+ST7-35+P7Q7-35-20-R18-ZB
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SERIAL OCTAL 24-SOIC datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL V/G 3-LEVEL PKG/500 datasheet.pdf
OSC XO 33.333333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf