Taiyo Yuden LAV35VB1R5K
LAV35VB1R5K picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB1R5K
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 730MA 200 MOHM
Datasheet Download
LAV35VB1R5K.pdf
Availability of LAV35VB1R5K
QUANTITY
LAV35VB1R5K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB1R5K
Internal Part NumberEIS-LAV35VB1R5K
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating730mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB1R5K
Related LinksLAV35, LAV35VB1R5K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB1R5K Details Description
Related parts for LAV35VB1R5K
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2EK/91 AR UC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf