Taiyo Yuden LAV35VB1R8K
LAV35VB1R8K picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB1R8K
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 700MA 220 MOHM
Datasheet Download
LAV35VB1R8K.pdf
Availability of LAV35VB1R8K
QUANTITY
LAV35VB1R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB1R8K
Internal Part NumberEIS-LAV35VB1R8K
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant57MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB1R8K
Related LinksLAV35, LAV35VB1R8K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB1R8K Details Description
Related parts for LAV35VB1R8K
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI4 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-262 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 80 OHM 3.0A 1806 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
PTC RESETBLE 6V .350A LOW-R 0402 datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf