Taiyo Yuden LAV35VB1R8K
LAV35VB1R8K picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB1R8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 700MA 220 MOHM
Datasheet Download
LAV35VB1R8K.pdf
Availability of LAV35VB1R8K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAV35VB1R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB1R8K
Internal Part NumberEIS-LAV35VB1R8K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLAV 35 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant57MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB1R8K
Related LinksLAV35, LAV35VB1R8K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB1R8K Details Description
Related parts for LAV35VB1R8K
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SPOX BMI VERT. HEADER 6 PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf