Taiyo Yuden LAV35VB331J
LAV35VB331J picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB331J
Brief Description
FIXED IND 330UH 95MA 13 OHM TH
Datasheet Download
LAV35VB331J.pdf
Availability of LAV35VB331J
QUANTITY
LAV35VB331J Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB331J
Internal Part NumberEIS-LAV35VB331J
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±5%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.2MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB331J
Related LinksLAV35, LAV35VB331J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB331J Details Description
Related parts for LAV35VB331J
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
ESD HANDLER 3-1/2X4-3/4X1-3/4 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 221 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf