OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LB Y87S-L1M2-35-Z
LB Y87S-L1M2-35-Z picture photo
Mfg. Part Number
LB Y87S-L1M2-35-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
LB Y87S-L1M2-35-Z.pdf
Availability of LB Y87S-L1M2-35-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LB Y87S-L1M2-35-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LB Y87S-L1M2-35-Z
Internal Part NumberEIS-LB Y87S-L1M2-35-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Aug/2011
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSIDELED
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating19.6mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak465nm
Features-
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension3.00mm L x 1.20mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB Y87S-L1M2-35-Z
Related LinksLB Y87S-, LB Y87S-L1M2-35-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LB Y87S-L1M2-35-Z Details Description
Related parts for LB Y87S-L1M2-35-Z
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 40 POS .197 SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T PLUNG GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 5PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V T2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS S4 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf