NKK Switches LB01GW01-5C24-JB
LB01GW01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB01GW01-5C24-JB
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR
Datasheet Download
LB01GW01-5C24-JB.pdf
Availability of LB01GW01-5C24-JB
QUANTITY
LB01GW01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB01GW01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB01GW01-5C24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelLB01GW01-5C24-JB
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesLB
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 13.20mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB01GW01-5C24-JB
Related LinksLB01GW01, LB01GW01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB01GW01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB01GW01-5C24-JB
CONN BACKSHELL DB37 GRAY PLASTIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 250A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RELAY MODULE WITH PLUG-IN BASE datasheet.pdf
MACH SCREW PAN COMB 10-32 100/PK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
WMT JAX NON MIL RO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 100V TO-220AB datasheet.pdf