| Internal Part Number | EIS-LB01KW01-12-FJ | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| 3D Model | LB01KW01-12-FJ | |
| Series | LB | |
| Type | Incandescent | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 12V | |
| Current | 60mA | |
| Panel Cutout Shape | Square | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm) | |
| Lens Style/Size | Square with Flat Top, 13.20mm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LB01KW01-12-FJ | |
| Related Links | LB01KW0, LB01KW01-12-FJ Datasheet, NKK Switches Distributor | |
 | 1701980000 | TERM BLOCK PLUG 10POS 7.5MM | datasheet.pdf | |